Giełda lokalnych ekopomysłów

Susza w tle i zieleń na zdjęciu - dwa światy
Susza w tle i zieleń na zdjęciu - dwa światy
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Giełda lokalnych ekopomysłów

Nasze miasto przystąpiło do przygotowania planu adaptacji do zmian klimatycznych. I chce być mądre mądrością swoich obywateli.

Dziś wpis o charakterze lokalnym. Nasze miasto zaprosiło nas, mieszkańców, do udziału w przygotowywaniu planu adaptacji do zmian klimatycznych. „Jeśli macie Państwo własne obserwacje i pomysły na działania przystosowujące nas do zmian klimatu, apelujemy o podzielenie się z nami” – czytamy na stronie marki.pl W publikacji znajdziemy konkretną prognozę zmian klimatycznych – do 2030 r. temperatura w powiecie wołomińskim urośnie o 0,5 stopnia Celsjusza. Pewnie każdy z nas to odczuje na swej skórze – dosłownie i w przenośni.

Mówiąc o zmianach klimatu nie możemy jednak (a może przede wszystkim) zapomnieć o wodzie. Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że pod względem jej zasobów jesteśmy na szarym końcu Europy. Perspektywy nie są wesołe. Świetnie obrazuje to film przygotowany przez Wody Polskie. Koniecznie zobaczcie!

W maju pisaliśmy o tym, że będą to dramatyczne wakacje. Słoneczne dla turystów, niedobre dla przyrody z powodu niskiej wilgoci gleby. My w Markach, jeśli chodzi o dostawy wody, jesteśmy bezpieczni. Mamy dwie Stacje Uzdatniania Wody, które z dwóch stron zasilają miasto. Ale myślmy o przyszłości już teraz. Jeśli macie pomysły dotyczące zagospodarowania wód opadowych i roztopowych, zgłoście je w ramach konsultacji. Mamy w Markach kilka przykładów – od nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w MCER po proste pomysły wykorzystane w ogrodach deszczowych szkoły przy Wczasowej. Może kolejne inicjatywy powstaną dzięki Waszej inspiracji?

Jak to zrobić? Wystarczy wypełnić formularz konsultacyjny (LINK http://www.marki.pl/zalaczniki/1102-zalacznik.doc ) i wysłać na adres anna.kozikowska@marki.pl Pospieszcie się. Mamy na to czas do najbliższego piątku (24 czerwca).

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę