Ogrody deszczowe przy Wczasowej

Tak wygląda ogród  deszczowy przy ZS2 w wersji jesiennej
Tak wygląda ogród deszczowy przy ZS2 w wersji jesiennej
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Ogrody deszczowe przy Wczasowej

Uczniowie i kadra nauczycielska Zespołu Szkół nr 2 zagospodarowują deszczówkę już od ponad pięciu lat. I to bez większych inwestycji!

To był koniec maja 2016 r. Z tyłu budynku Zespołu Szkół nr 2 w Markach (ZS2) w pocie czoła pracowało grono dzieci i dorosłych. Byli wśród nich uczniowie szkoły podstawowej i ówczesnego gimnazjum, nauczyciele oraz przedstawiciele Fundacji Sendzimira. Połączył ich wspólny pomysł - wybudowania przy ulicy Wczasowej ogrodów deszczowych. Była ta część projektu EkoMarki, czyli ekologicznych inicjatyw lokalnych, które były realizowane w różnych punktach naszego miasta wspólnie z Fundacją Sendzimira przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomysłodawczynią była ówczesna wicedyrektor szkoły i nauczyciel przyrody - Anna Werelich.

To wspólne dzieło obchodziło w tym roku pięć lat i ma się dobrze. Najważniejsza informacja - nie jest konstrukcja specjalnie skomplikowana i może być wykorzystana przez wielu z nas. To, co powstało przy ZS2, w naturalny sposób wkomponowało się w konstrukcję i otoczenie budynku.

Na przeważającym obszarze dach szkoły ma konstrukcję dwuspadową. Zdecydowano się na wykorzystanie jego północnej części. Stąd deszczówka zasila trzy punkty, w których została zasadzona odpowiednia roślinność. Najpierw wykorzystane zostały dwie skrzynie znajdujące się przy tylnym wyjściu z budynku (na zdjęciu u dołu). Do każdej z nich doprowadzona jest rynna i posadzone rośliny filtrujące wodę. Gdyby padało non stop przez wiele godzin, nie ma jednak możliwości przelania. Gwarantuje to wprowadzony odpływ dla nadmiaru H20.

Rozwiązania skrzyniowe

- Nasi mieszkańcy mogą bez większych problemów zastosować u siebie takie rozwiązanie - podkreśla Katarzyna Pazio, nauczycielka geografii, przyrody i WOS z Zespołu Szkół nr 2.

Tablica informacyjna przy ogrodach deszczowych

Jak zrobić taki mini ogród w pojemniku u siebie? Podpowiedź jest gotowa. Zobaczcie film na ten temat przygotowany przez Fundację Sendzimira.

Jak zbudować ogród deszczowy w skrzyni lub pojemniku? - YouTube

Dużą większą przestrzeń zajmuje ogród deszczowy, który powstał tuż przy budynku szkoły przy ul. Wczasowej. Ponieważ znajduje się on blisko fundamentów oraz rynny, która doprowadza deszczówkę, jest wyłożony folią, która zapobiega powstawaniu ewentualnej wilgoci w budynku. Uczniowie i nauczyciele zasadzili w nim rośliny wieloletnie, które - jak mówi Katarzyna Pazio - świetnie wytrzymały próbę czasu. Układ roślinności, który zaprojektowano w 2016 r., nie zmienia się. Jedyną ludzką ingerencją jest jej doroczne pielenie.

Ogród deszczowy przy ZS2

- Prace zostały wykonane praktycznie w jeden dzień. Nie oznacza to jednak, że były robione z marszu. Zanim do tego doszło, odbyły się warsztaty z uczestnikami naszego szkolnego przedsięwzięcia. Wzięło w nich udział około 40 osób, które nie tylko poznały zasady planowania i budowy ogrodów deszczowych, ale rolę zagospodarowania wody w mieście - mówi Katarzyna Pazio.

Cóż, my w tych warsztatach nie mieliśmy okazji brać udziału, ale… mamy jeszcze drugi film, który przygotowała Fundacja Sendzimira. Podpowie on naszym Czytelnikom, jak się zabrać za planowanie i budowę ogrodu deszczowego.

Ogród deszczowy - Przestrzeń przyjazna przyrodzie - YouTube

Czekamy na Państwa zgłoszenia. Chcemy - dzięki Waszym pomysłom - inspirować mieszkańców Marek do zbierania i zagospodarowywania wody deszczowej. Czekamy na Państwa sygnały - piszcie na adres ekranwm@wodociagmarecki.pl Mamy dla Państwa niespodzianki

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę