Dramatyczne wakacje

Pół drzewa w zieleni, pół - wysuszone pod wpływem znian klimatu
Pół drzewa w zieleni, pół - wysuszone pod wpływem znian klimatu
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Dramatyczne wakacje

Niech nas ostatnie deszczowe dni nie uspokajają. Lato ma być suche i gorące. Mimo że są już prawie wakacje – czeka nas lekcja do odrobienia.

Popadało. Rzec by można – nareszcie, bo marzec i kwiecień były wyjątkowo suche. Jak informuje Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie, wskaźnik wilgotności w warstwie powierzchniowej gleby w czterech województwa osiągnął poziom 30 proc. A to oznacza, że mamy już do czynienia z tzw. suszą glebową. Najprościej mówiąc – to stan, kiedy gleba nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania roślin na wodę. Skutków łatwo się domyślić.

Niech nas jednak ostatnie deszczowe dni nie wprowadzają w uspokajający nastrój. Przed nami lato. Jest prawdopodobne, że sytuacja hydrologiczna się znów pogorszy. Na jednym z portali poświęconych pogodzie przeczytałem, że wakacje będą wręcz dramatyczne. To znaczy – dla turystów znakomite, ale dla rolników – beznadziejne. Ani czerwiec, ani lipiec, ani sierpień nie będą chłodne, a ewentualne opady - poniżej średniej.

Nic dziwnego, że Wody Polskie apelują do każdego z nas – oszczędzajcie wodę. Apelują do mnie, do Ciebie, do Twoich znajomych. Mają też garść konkretnych rad, jak to robić. Ponieważ to już nie są przelewki (nomen omen), zacytujmy je:

  1. Do podlewania kwiatów i drzew w ogrodzie wykorzystuj deszczówkę (wody z kranu nie powinno się zużywać do podlewania ogrodu, zwłaszcza w okresie występowania suszy). Na rynku dostępne są specjalne pojemniki, które zamieszczone w ogrodzie lub na działce zbierają opady deszczu.
  2. Rośliny, kwiaty, trawniki podlewaj rano lub wieczorem w najchłodniejszej porze dnia. W ciągu dnia, kiedy nasłonecznienie jest największe, a temperatura najwyższa, dochodzi do największego parowania gleby, zatem duża część wody może w ogóle nie zostać wykorzystana przez twoje rośliny.
  3. W ogrodzie zagospodarowuj miejsce na łąki kwietne (zwróć uwagę, aby w mieszance do siewu były tylko rodzime gatunki, a nie inwazyjne). Właściwy dobór kwiatów i ziół, które potrzebują mniej wody pozwoli zaoszczędzić „kranówkę” do podlewania. Dodatkowo łąka kwietna ogranicza wysychanie gleby i zmniejsza skutki suszy.
  4. Wykorzystuj wodę po myciu warzyw do podlewania roślin na balkonie, podwórkach czy ogólnodostępnych placach.
  5. Gdy czekasz na ciepłą wodę z kranu, podstaw miskę w celu „złapania jej” i wykorzystania do podlania kwiatów czy gotowania.
  6. Wybieraj odpowiedni rozmiar garnka do gotowania. Duże naczynia mogą wymagać więcej wody, aby je napełnić niż jest to konieczne.
  7. Gotuj zawsze pod przykryciem. Woda nie będzie parować, dzięki czemu unikniemy jej stopniowego ubywania.
  8. Nie rozmrażaj jedzenia pod bieżącą wodą, staraj się planować rozmrażanie żywności z wyprzedzeniem i wystawiaj jedzenie, które chcesz rozmrozić, na noc z lodówki.
  9. Reaguj, gdy woda leje się bezcelowo w przestrzeni publicznej (np. w miejscu pracy) lub w budynkach instytucji publicznych – zakręcaj krany, powiadamiaj urząd gminy, służby komunalne, gospodarzy obiektu o awariach, np. cieknących kranach.
  10. Ogranicz koszenie trawników – wyższa trawa ogranicza wysychanie gleby i dzięki temu dłużej utrzymuje się wilgoć w glebie.

I na koniec jeszcze jeden cytat z Wód Polskich - może trochę górnolotny, ale jakże prawdziwy:

W obliczu zmian klimatu niezwykle istotna jest współpraca obywatelska i wzięcie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest woda.

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę