Centymetr opadów

Symboliczny pomiar opadów
Symboliczny pomiar opadów
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Centymetr opadów

Marzec 2022 był skrajnie suchym miesiącem. Jeśli więc zastanawiacie się nad montażem podlicznika, by podlewać ogrody, przeczytajcie ten tekst.

Całe szczęście, że początek kwietnia był mokry. Tego samego nie da się powiedzieć o marcu. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, był to skrajnie suchy miesiąc. Uśredniona suma opadów wyniosła zaledwie 9,6 mm! Niewiele brakowało do rekordu z 1974 r. Wówczas suma opadów wyniosła jedynie 7,3 mm. Dla odmiany, najbardziej mokry marzec przypadł na 1994 r. Suma opadów wyniosła prawie 73 mm, czy ponad siedmiokrotnie więcej niż w ubiegłym miesiącu.

Zmiany w klimacie widać też w zachowaniu naszych abonentów, którzy martwią się o stan ogrodów. Skoro nie pada, trzeba się jakoś ratować. W biurze obsługi klienta, mimo że do lata jeszcze daleko, coraz częściej odbieramy telefony z pytaniem o montaż podlicznika wody. Jak to zrobić? Zasady opisaliśmy w specjalnym wpisie. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Autor niniejszego wpisu zastanawiał się rok temu, czy mu się opłaca montaż podlicznika. We wpisie doszedł do wniosku, że wszystko zależy od powierzchni ogrodu – jeśli jest mały, to zwrot z montażu podlicznika zajmie co najmniej kilka lat, jeśli duży – szybciej (LINK). Decyzja należy oczywiście do Państwa.

My zaś zawsze będziemy zachęcać do tego, żeby zbierać deszczówkę. Najlepiej – korzystając z zasady „zero waste” i wykorzystując niepotrzebne stare beczki bądź zbiorniki. Świetny przykład dają opisywani przez nas Państwo Kubiak, który zamienili stary basen na zbiornik wody deszczowej.

Jeśli ktoś z Państwa chce się pochwalić własnymi rozwiązaniami na deszczówkę, prosimy o kontakt w komentarzu pod wpisem. Chętnie je opiszemy – może staną się inspiracją dla innych mieszkańców naszego miasta.

 

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę