P69, czyli wycieczka pod ziemię

Pompownia przy Budowlanej
Pompownia przy Budowlanej
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

P69, czyli wycieczka pod ziemię

Zabieramy Was na ulicę Budowlaną. Zobaczmy, jak wygląda miejsce, które na co dzień nie jest dostępne dla oka

Rzadko się zdarza obejrzeć od wewnątrz miejsce, które jest jednym z serc systemu kanalizacji sanitarnej w Markach. Takich „serc” mamy już prawie 70. To pompownia ścieków P69, której budowa zmierza ku końcowi. Dzięki niej mieszkańcy ulicy Budowlanej będą mogli niedługo pożegnać się z wozami asenizacyjnymi i dołączyć do miejskiej sieci.

Mieliśmy ostatnio okazję przyjrzeć się z bliska takiej pompowni – zanim jeszcze rozpocznie żmudną, codzienną pracę. Na dole P69 trwały ostatnie prace wykończeniowe. Zeszliśmy więc na głębokość 4 m poniżej poziomu gruntu, by przyjrzeć się jak będą funkcjonować takie urządzenia.

Zacznijmy od tego, czego nie widzimy. W ulicy Budowlanej wykonawca robót ułożył prawie 340 m kanalizacji sanitarnej. Tu zadziała grawitacja. Ścieki z pobliskich nieruchomości będą spływać do betonowych studni, a następnie do kanału grawitacyjnego - zbiornika retencyjnego. Z tego ostatniego wpłyną do pompowni, która z lotu ptaka wygląda tak:

Ścieki trafią do białego zbiornika (rozdzielczego), po którego bokach znajdują się dwie pompy.

Spójrzcie teraz na dwie stalowe połączone ze sobą rury. To do nich obie pompy tłoczą ścieki. W ten sposób trafiają one do przewodów tłocznych (zielony po lewej) i są transportowane do komory rozdzielczej w ulicy Mickiewicza, w której wcześniej zbudowaliśmy sieć kanalizacji sanitarnej.

Działania pompowni są zautomatyzowane. Nad wszystkim czuwać będzie szafa zasilająco-sterownicza. Gdyby zdarzyła się przerwa w dostawie energii, będziemy mieć możliwość podłączenia do pompowni awaryjnego agregatu, który pozwoli na dalszy transport ścieków.

Żeby pompownia pracowała bezawaryjnie, potrzeba jest również pomoc naszych użytkowników. Wystarczy, że nie będzie wrzucać do kanalizacji rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć. Na czarnej liście są:

  • artykuły higieny osobistej (chusteczki nawilżane, podpaski, patyczki, płatki, waciki, pieluchy)
  • materiały budowlane
  • jedzenie i tłuszcze
  • niedopałki papierosów
  • elementy garderoby (pończochy, rajstopy)
  • wyroby medyczne i okołomedyczne (bandaże, igły, strzykawki, lekarstwa, prezerwatywy)
  • elementy plastikowe (torebki foliowe, korki, nakrętki, zabawki dziecięce)
  • włosy, gumy do żucia, baterie, żwirek dla kotów

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Budowa kanalizacji w ulicy Budowlanej nie byłaby możliwa bez pomocy Unii Europejskiej. W 2018 r. Wodociąg Marecki otrzymał po raz trzeci dofinansowanie z Funduszu Spójności. Dzięki UE wybudowaliśmy już 219 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz drugą Stację Uzdatniania Wody.

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę