Unijny wkład w nasze dzieje

Logotyp Dni Otwartych Unii Europejskiej
Logotyp Dni Otwartych Unii Europejskiej
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Unijny wkład w nasze dzieje

Dlaczego zapraszamy Was na Dni Otwarte Unii Europejskiej…

 

Spójrzcie na ten charakterystyczny logotyp! To symbol Dni Otwartych Unii Europejskiej, których kolejna edycja odbędzie się jesienią tego roku. Wodociąg Marecki z radością w nich weźmie udział. Mamy w tym swój powód. Wierzcie nam: bez pomocy UE trudno byłoby nam zrobić to, co… udało się zrobić!

Gdy 15 lat temu sprowadzałem się do Marek, sieć kanalizacji sanitarnej liczyła zaledwie 8 (słownie osiem) kilometrów. Widok wozu asenizacyjnego był codziennością. Ale była nadzieja, którą dawała Unia Europejska. Wodociąg Marecki starał się i „wychodził” dofinansowanie z Funduszu Spójności. I to nie raz, ale trzy razy. Dzięki temu sieć kanalizacji sanitarnej liczy obecnie około 219 km. I tu jeszcze raz podkreślę – z 8 do 219 km. Dzięki współfinansowaniu z UE mamy drugą stację uzdatniania wody, która zabezpiecza dostawy H2O na kolejne dekady.

Gdy spoglądam wstecz, widzę trzy wydarzenia, które odmieniły Marki.

  1. Budowa, rozbudowa i wyposażenie placówek oświatowych, dzięki którym miasto jest w stanie przyjąć rosnącą liczbę uczniów.
  2. Budowa obwodnicy, która wyrzuciła ruch na obrzeża miasta i odkorkowała Aleję Piłsudskiego
  3. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i drugiej stacji uzdatniania wody

Nie sugerujcie się numeracją, to nie jest propozycja hierarchizacji tych kamieni milowych w dziejach miasta. Wszystkie wydarzenia są ważne, we wszystkich większy lub mniejszy udział miała Unia Europejska. Gdyby popatrzeć przez pryzmat liczb, byłoby to łącznie kilkaset milionów złotych z Brukseli przeznaczonych na inwestycje. W tym oczywiście zacny udział ma Wodociąg Marecki, który zdobył prawie 110 mln zł.

Dlatego z przyjemnością zapraszamy Was na Dni Otwarte Unii Europejskiej. 8 października będziecie mogli odwiedzić SUW 2 przy Spacerowej i poznać odpowiedź na pytanie: Skąd się bierze woda w Markach. Przewidujemy dwa wejścia -  o godz. 16.00 i 17.00. Zapraszamy do zapisów (prosimy o e-maila na adres k.tyminska@wodociagmarecki.pl). W programie także quiz wiedzy o wodociągu z nagrodami. Do zobaczenia!

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę