"Trzeba wziąć sprawy we własne ręce"

Nie możemy opierać się na nadziei, że zima będzie ciepła...
Nie możemy opierać się na nadziei, że zima będzie ciepła...
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

"Trzeba wziąć sprawy we własne ręce"

Co każdy z nas może zrobić w sercu kryzysu energetycznego

Nadchodząca zima będzie trudna dla wielu polskich gospodarstw domowych – tak brzmi pierwsze zdanie ze wstępu do raportu Forum Energii, think tanku z Polski. Wojna na wschodzie ograniczyła dostępność do nośników energii i wywindowała ich ceny w górę. A to zaboli nasze portfele. Pewnie myślimy, że jako jednostki niewiele jesteśmy w stanie z tym zrobić, ale autorzy raportu są przeciwnego zdania.

„Przed najbliższą zimą jest za późno na wielkie inwestycje, ale nie możemy wyłącznie czekać na spadek temperatur z założonymi rękami. Forum Energii wraz z zespołem doradców energetycznych przygotowało raport „Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?” – który jest zbiorem podpowiedzi co można zrobić szybko, aby obniżyć rachunki – czytamy w materiale wstępnym.

- Wychodzimy z założenia, że nawet niewielkie inwestycje lub zmiana przyzwyczajenia związana z ogrzewaniem pomogą zmniejszyć rachunek lub poprawić sytuację grzewczą. Nie można zostawić ludzi samych – a dopłaty dla wszystkich nie są dobrym rozwiązaniem. Liczy się każde zaoszczędzone 100 zł i każdy niezużyty kilodżul energii. Takie działania nie tylko chronią kieszenie, ale też środowisko. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Raport jest nietypowy, bo kierujemy go bezpośrednio do gospodarstw domowych, podpowiadając rozwiązania. Mamy nadzieję, że dzięki temu zima będzie dla nas wszystkich łatwiejsza – mówi dr Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii.

W raporcie można znaleźć 30 propozycji działań dla Kowalskiego. Dotyczą m.in. usprawnienia instalacji grzewczej, oszczędności prądu czy termoizolacji domu. Są też podpowiedzi, co zrobić z tematem bliskim naszemu sercu, czyli z wodą. Część zaleceń dobrze znacie: rezygnacja z kąpieli w wannie na rzecz prysznica, optymalizacja zużycia pralki czy też instalacja perlatorów. Ciekawą i niespodziewaną propozycją jest natomiast zmniejszenie ciśnienia wody w domy poprzez zamontowanie reduktorów przy wodomierzu.

Jeśli macie wolną chwilę, zapoznajcie się z raportem. Pod jego koniec znajdziecie informacje, z jakich dotacji możecie skorzystać – jeszcze przed zimą….

 LINK do raportu TUTAJ

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę