Seniorze, sięgnij po kranówkę

{[description]}

Seniorze, sięgnij po kranówkę

Osoby 60 i 65+ słabiej odczuwają pragnienie. Można jednak zawczasu zapobiec deficytowi płynów w organizmie. Kilka rad prosto z Krakowa.

Na mareckich przystankach spotkacie się z naszą kampanią, promującą picie Markowej Wody, czyli kranówki Wodociągu Mareckiego. Na jednym z plakatów zobaczycie twarze uśmiechniętej dwójki młodych ludzi. Taki wybór bohaterów nie powinien dziwić – wszak Marki są miastem młodych ludzi. W raporcie o stanie naszej gminy przeczytamy, że mieszkańcy w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym [od 0 do 60 lat (kobiety) lub do 65 lat (mężczyźni)] stanowią 84 proc. naszej społeczności. Grono mareckich seniorów jednak z czasem będzie rosło i zyskiwało udziały w tym podziale demograficznym.

O tej grupie wiekowej pomyślały Wodociągi Miasta Krakowa (WMK). W 2020 r. zainaugurowały kampanię „Na zdrowie! Seniorze pij kranowiankę” (czyli lokalną kranówkę). Podstawowy powód? Według przedstawicieli WMK – osoby starsze, bardziej niż młodsze, są narażone na ryzyko odwodnienia organizmu.

„Osoby w wieku powyżej 60 roku życia to grupa szczególnie narażona na ryzyko odwodnienia. Wraz z upływem lat całkowita ilość wody w organizmie zmniejsza się nawet o 15 proc. To powoduje, że seniorzy słabiej odczuwają pragnienie, niż osoby młodsze. W konsekwencji znacznie rzadziej uzupełniają deficyt płynów” – czytamy na ulotce przygotowanej przez WMK.

Jakie WMK daje rady seniorowi, nie tylko z Karkowa? Niektóre może trudno zaakceptować i wprowadzić w życie (punkt 3), ale warto przynajmniej się z nimi zapoznać. A zatem, szanowny seniorze:

  1. pij wodę jeszcze zanim zaczniesz odczuwać pragnienie,
  2. pij małe ilości wody regularnie w ciągu całego dnia,
  3. ogranicz spożycie płynów, które mają działanie odwadniające np. kawa, czarna herbata,
  4. jedz warzywa i owoce, które są wspaniałym źródłem wody,
  5. unikaj napojów gazowanych, które hamują uczucie pragnienia,
  6. Popijaj leki wyłącznie wodą,
  7. Trzymaj szklankę lub bidon z wodą w zasięgu ręki.

A my przypominamy, że marecką kranówkę z sieci wodociągowej można pić prosto z kranu. Nasza woda jest uzdatniania w dwóch Stacjach Uzdatniania Wody zgodnie z warunkami rozporządzenia ministra zdrowia. Dla seniorów znaczenie może mieć argument ekonomiczny, o którym wspominamy na naszych plakatach. 1,5 litra mareckiej kranówki to mniej niż jeden grosz. W takiej cenie żadnej butelki z wodą w sklepie nie uświadczycie!

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę