Garść wodociągowych ciekawostek

{[description]}

Garść wodociągowych ciekawostek

Rok 2022 w ogólnopolskich statystykach GUS

35,5 m. sześc.

Tyle wody w ciągu roku zużywa statystyczny mieszkaniec naszego kraju. W porównaniu z ubiegłym rokiem wskaźnik ten wzrósł o 0,4 m. sześc. na osobę.

 

1287 hm3

Tyle milionów metrów sześciennych wody dostarczyły przedsiębiorstwa i zakłady wodociągowe. Swój (nieduży) udział miał w tym również Wodociąg Marecki. W 2022 r. wtłoczyliśmy do sieci prawie 2 mln m. sześc. (czyli dwa hektometry)

 

337,7 tys.

Tyle kilometrów liczy obecnie krajowa sieć wodociągowa. Można byłoby nią opasać ziemski równik ponad 8 razy. Nasza marecka sieć wodociągowa ma 147 km. To mniej więcej tyle, ile w prostej linii z Warszawy do Włocławka

 

177,6 tys.

Tyle kilometrów liczy obecnie krajowa sieć kanalizacyjna. Opasalibyśmy nią równik ponad 4 razy. W Markach sieć kanalizacyjna jest dłuższa niż wodociągowa i liczy prawie 221 km. Dla porównania, taka na mapie jest odległość między naszym miastem a Bydgoszczą.

 

75,4 proc.

Taki odsetek mieszkańców naszego kraju obsługiwały oczyszczalnie ścieków. Olbrzymią przewagę mają miasta. W ich przypadku w zasięgu oczyszczalni znajdowało się 95 proc. mieszkańców. W przypadku wsi – 47,3 proc. Marki nie mają własnej oczyszczalni – nasze ścieki trafiają do warszawskiej Czajki.

 

 

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę