Podlicznik? Nie na całe życie

Wodomierz wyprodukowany w 2014 r.
Wodomierz wyprodukowany w 2014 r.
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Podlicznik? Nie na całe życie

Tego wymaga prawo, to może okazać się też korzystne dla klienta. Raz na pięć lat trzeba zalegalizować (wymienić) podlicznik na wodę ogrodową.

Niedawno na naszej stronie internetowej informowaliśmy o rekordzie produkcji wody (LINK). Nie ma wątpliwości, że w jego uzyskaniu pomogli właściciele ogródków. Koniec ubiegłego tygodnia stał pod znakiem olbrzymich upałów, więc część z naszych Czytelników ratowała tereny zielone przed wyschnięciem. O tym, czy warto montować podlicznik na wodę ogrodową (LINK), pisaliśmy w jednym z pierwszych wpisów na blogu.

Dziś poruszamy inny temat – ich wymiany. Nie każdy użytkownik indywidualny wie (lub pamięta), że okres legalizacji wodomierza trwa pięć lat. Nie wynika to z „widzimisię” naszego przedsiębiorstwa, ale przepisów prawa (rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 22 marca 2019 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych). Po takim pięcioletnim okresie wodomierz należałoby wymienić. Nie tylko z powodów prawnych, ale i życiowych. Jak każde urządzenie – z czasem przestaje być dokładne, może się rozszczelnić lub zatrzymać (akurat w tym przypadku jest to niekorzystne dla właściciela nieruchomości). Dlatego prosimy – sprawdźcie Państwo, czy wasz wodomierz nie wymaga wymiany.

Jak to zrobić? Początkową datę, od której liczymy pięcioletni okres, znajdziecie na wodomierzu. Znajduje się na tarczy (patrz zdjęcie poniżej), zewnętrznej ramce lub na plombie. Jeśli okaże się, że wodomierz jest już po terminie przydatności, zdejmijcie go wraz z plombami. Zamontujcie nowy (koszt zakupu to 50-100 zł) i skontaktujcie się z nami. Przyjdzie do Was inspektor nadzoru, który założy plomby na nowy podlicznik. Tu uprzedzamy, że taka operacja wiąże się z kosztem 52 zł plus VAT. Do przyjazdu inspektora zachowajcie stary wodomierz oraz stare plomby. Z nowym urządzeniem będziecie mieć pewność, że pomiar jest właściwy. Nie zapominajcie tylko nas regularnie informować o stanie podlicznika… Akurat tych urządzeń nasz radiowy odczyt nie obejmuje!

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę