Państwowy fundusz ciepło o Markach

Publikacja z artykułami o naszej firmie
Publikacja z artykułami o naszej firmie
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Państwowy fundusz ciepło o Markach

Jak unijne wsparcie zmieniło oblicze miasta – spojrzenie z zewnątrz

Znaczący postęp w budowie systemów gospodarki ściekowej odnotowano nie tylko w wielkich miastach. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zrealizowano szereg projektów również w mniejszych miejscowościach. Niektóre z nich całkowicie odmieniły oblicza tych miejsc…

Wiecie już, o jakiej miejscowości piszą autorzy tego artykułu - Katarzyna Paprocka i Andrzej Zakrzewski (oboje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Oczywiście chodzi o Marki.

Garść faktów. Część z Państwa już wie, że weszliśmy w XXI wiek praktycznie bez sieci kanalizacji sanitarnej. Liczyła ona zaledwie kilkanaście kilometrów i obejmowała bloki znajdujące się w ścisłym centrum miasta. Resztę Marek musiały obsługiwać wozy asenizacyjne. Jedyną szansą na wybudowanie sieci było zdobycie unijnego dofinansowania. W sumie wyniosło ono 110 mln zł.  Ale pomocną dłoń wyciągnął również NFOŚiGW, który dołożył: i wiedzę, i dodatkowe wsparcie finansowe.

„Wodociąg Marecki w celu sprawnej realizacji bardzo kosztownego i skomplikowanego przedsięwzięcia wykorzystał wszystkie oferowane przez Narodowy Fundusz formy dofinansowania, w tym dopłaty do kredytu komercyjnego, niskooprocentowaną pożyczkę oraz dotacje i pożyczki, które Narodowy Fundusz udostępnił w celu usprawnienia procesu podłączania nowych użytkowników do budowanych sieci. Na budowę podłączeń kanalizacyjnych Narodowy Fundusz przyznał Wodociągowi Mareckiemu w sumie 6,8 mln zł dotacji i tyle samo pożyczki. Dzięki tym kwotom możliwe było wykonanie ok. 4,3 tys. podłączeń dla 16,7 tys. mieszkańców Marek – opowiadają Katarzyna Paprocka i Andrzej Zakrzewski.

Już w innym artykule, dotyczącym metamorfozy naszego miasta, Paweł Specjalski, dyrektor zarządu naszej spółki, nawiązuje do efektów dofinansowania unijnego.

Potężne wsparcie finansowe znakomicie ułatwiło realizację inwestycji, która w tak spektakularny sposób poprawiła komfort życia mieszkańców” – ocenia Paweł Specjalski.

I tu kilka liczb, które pokazują stan wyjściowy i stan obecny, bo to podziała na wyobraźnię.

W 1999 r. nasza sieć kanalizacyjna liczyła 8,6 km (zaledwie), na koniec 2024 r. – 224 km. W przypadku sieci wodociągowej wartości te wynosiły odpowiednio 10 km i 152 km. Mówimy więc o dynamikach liczonych w tysiącach procent! Obecnie zwodociągowanych jest 17,3 tys. gospodarstw domowych i niewiele mniej (17 tys. ) skanalizowanych.

Całość tych publikacji (oraz wiele innych) znajdziecie w najnowszej branżowej książce, zatytułowanej „Gospodarka wodno-ściekowa w gospodarce zamkniętej”, przygotowanej przez profesorów Marka Gromca oraz Zbigniewa Kledyńskiego. Ciekawej lektury!

O NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który powstał w 1989 r., jest głównym ogniwem polskiego systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej, dysponując największym potencjałem finansowym.  Oferuje pożyczki, dotacje oraz inne formy dofinansowania projektów realizowanych m.in. przez samorządy, przedsiębiorstwa, podmioty publiczne, organizacje społeczne, a także osoby fizyczne. W sektorze finansów publicznych NFOŚiGW jest również największym w Polsce partnerem międzynarodowych instytucji finansowych w obsłudze środków zagranicznych przeznaczonych na ochronę środowiska.

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę