Miejski konkurs z nagrodami

Obiektyw kamery
Obiektyw kamery
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Miejski konkurs z nagrodami

„Zrób dla Marek coś dobrego, nie pal w piecu byle czego”. I wygraj – np. hulajnogę elektryczną. Mieszkańcy Marek! Do dzieła!

Na pewno kojarzycie naszą akcję „Czysta okolica zaczyna się od Ciebie”. To od każdego z nas zależy, w jakich warunkach będziemy żyć. W naszej kampanii społecznej położyliśmy nacisk na to, co najbardziej widać: porzucone po mareckich lasach i zbiornikach śmieci. Ale czysta okolica to także, to co mało widoczne, ale niezbędne do życia – czyli nasze powietrze.

Kaszel, astma, rak

Nieubłaganie wkraczamy w okres jesienny. Będziemy tęsknić za ciepłymi dniami, kiedy nasze termometry pokazywały powyżej 20 stopni Celsjusza. To szybko nie wróci… Co gorsza, zamiast wietrzyć przez większość dnia będziemy dogrzewać nasze mieszkania. To, w jaki sposób będziemy to robić, w kluczowy sposób wpłynie na nasze otoczenie.

Wszyscy (chyba) wiemy, że Marki nie dysponują ciepłem systemowym (czyli miejską ciepłownią, która ogrzewałaby wiele gospodarstw domowych). Dominują indywidualne źródła energii cieplnej. Korzystamy z ogrzewania gazowego, elektrycznego. Często również z pieców zasilanych paliwem stałym (węglem, drzewem). Jeśli potrafimy w nich umiejętnie palić, jesteśmy w stanie ograniczyć stopień zanieczyszczenia. Jeśli jednak wrzucamy do nich stare meble, płyty wiórowe, plastikowe butelki,. szmaty, to… szkoda słów… Ilość szkodliwych substancji w powietrzu wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. A potem kaszel. astma, nie daj Boże rak… (nie mówiąc już o możliwości pożaru w przewodzie kominowym).

Czyste powietrze

Co możemy zrobić? Edukować! Każdy sposób jest dobry. Dlatego spodobał nam się pomysł mareckiego ratusza. Niedawno nasi przyjaciele z urzędu miasta ogłosili konkurs filmowy „Zrób dla Marek coś dobrego, nie pal w piecu byle czego”. Chodzi o to, by pokazać, czym się kończy spalanie odpadów w piecu. Ale nie skupiajcie się wyłącznie na negatywach. Pokażcie również, jak prawidłowo i z korzyścią dla środowiska ogrzewać mieszkanie. Do wygrania: hulajnoga elektryczna, oczyszczacz powietrza oraz czytnik e-booków. Jest jeszcze trochę czasu na przygotowanie krótkiego filmu. Prace można nadsyłać do 27 października. Szczegóły konkursu w LINKU.

I na koniec, prosimy, pamiętajcie „Czyste powietrze zaczyna się od Ciebie”

 Ps. Młodsi mieszkańcy Marek pewnie tego na pamiętają. Latem 2016 r. Wodociąg Marecki również organizował konkurs filmowy - oczywiście dotyczył tematyki wodnej. Wtedy nie było jeszcze tak wielu możliwości technologicznych. Z zaciekawieniem będziemy czekać na efekty miejskiego konkursu i kto wie, może również wrócimy d opomysłu filmowej rywalizacji...

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę