Dwie stacje dają radę

SUW2 w Czarnej Strudze - inwestycja dofinansowana przez UE
SUW2 w Czarnej Strudze - inwestycja dofinansowana przez UE
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Dwie stacje dają radę

W ubiegłym roku wtłoczyliśmy do sieci 1,94 mln m. sześc. wody. To rekord, który zawdzięczamy pracy obu stacji uzdatniania wody.

Wodociąg Marecki realizuje projekt dofinansowany z funduszy europejskich „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki – etap III”

W 1999 r. wtłoczyliśmy do sieci wodociągowej 0,3 mln m. sześc. wody. Od tego czasu jej produkcja nieustannie rosła. Gdy w 2004 r. przystępowaliśmy do Unii Europejskiej, przekroczyła poziom 0,6 mln m. sześc. Pierwszy milion „pękł” w 2008 r. Wówczas wtłoczyliśmy prawie 1,1 mln m. sześc. W 2022 r. byliśmy blisko pokonania kolejnego pułapu – 2 mln m. sześc. Naprawdę niewiele zabrakło. Zakończyliśmy ubiegły rok wynikiem wysokości 1,94 mln m. sześc. (w 2021 r. - 1,83 mln zł).

Z czym to porównać? Najnowsze cysterny kolejowe mają pojemność 86 m. sześc. Wodą, która w ubiegłym roku trafiła do miasta, bylibyśmy w stanie napełnić – uwaga! - prawie 22,6 tys. takich wagonów. Albo inny przykład. Gdybyśmy wypełnili naszą roczną produkcją wody sześcian, okazałoby się, że każdy z jego trzech boków liczy niemal 125 m (to więcej niż długość boiska piłkarskiego).

Oczywiście tak wysoka produkcja wody nie byłaby możliwa bez rozwoju miasta. W 2006 r. mieliśmy prawie 5 tys. umów na dostawę wody. Na koniec 2022 r. przekroczyliśmy 15 tys. Ta dynamika była impulsem do inwestycji. W związku z rosnącym popytem na wodę zdecydowaliśmy się na budowę drugiej Stacji Uzdatniania Wody na terenie Czarnej Strugi (SUW-2). W idealnym momencie. SUW-1, pracująca przy Żeromskiego, była już na granicy zdolności produkcyjnych. Zwłaszcza w sobotnie letnie wieczory musiała się posiłkować zapasami wody zgromadzonymi w zbiornikach retencyjnych, by zaspokoić popyt ze strony mieszkańców.

Ale taka sytuacja to już historia. Z pomocą UE w lutym 2020 r. zakończyliśmy budowę SUW2. Od tego czasu obie SUWy zapewniają nieprzerwane dostawy Markowej Wody. Bez obaw, że ciśnienie spadnie lub krany wyschną.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia filmu, w którym w prosty sposób opowiadamy o tym, jak uzdatniamy Markową Wodę LINK. Obserwujcie też uważnie naszą stronę internetową lub profil na FB. W tych miejscach będziemy informować o zwiedzaniu naszych SUW-ów. Taka okazja na pewno pojawi się w przyszłym roku! Przypominamy, że bez żadnych obaw możecie pić naszą kranówkę, pochodzącą z głębokich źródeł podziemnych, bez przegotowania. Wszak „Markowa Woda pomysłów doda”!

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę