Niczym macki ośmiornicy

Tak wyglądają chusteczki nawilżane w naszej sieci...
Tak wyglądają chusteczki nawilżane w naszej sieci...
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Niczym macki ośmiornicy

W ubiegłym roku nasze służby eksploatacyjne wykonały 637 czyszczeń pomp z materiałów włóknistych. A można byłoby tego w znaczącym stopniu uniknąć.

Z tym problemem borykają się wszystkie firmy, które mają sieć kanalizacji sanitarnej. Zmorą są chusteczki nawilżane, najczęściej stosowane przy pielęgnacji małych dzieci. Nazwa jest nieco myląca. Mówimy: chusteczka – myślimy: nieszkodliwa celuloza. Niestety, nie w tym przypadku. Chusteczki nawilżane są zrobione z materiałów, które w wodzie (ściekach) nie rozpadają się i nie rozpuszczają (to poliestry i syntetyczne żywice). Są niczym macki ośmiornicy. Chusteczki owijają się wokół wirników pomp w pompowniach ścieków, najpierw spowalniając ich pracę i zwiększając zużycie energii, potem – zatrzymując działanie. Łatwo sobie wyobrazić, co się stanie, gdy ścieki nie będą przepompowywane.

Przechodząc do sedna. W ubiegłym roku nasze służby eksploatacyjne wykonały 637 czyszczeń pomp z tzw. materiałów włóknistych, czyli przede wszystkim chusteczek nawilżanych. Średnio – dwa takie działania dziennie: w świątek, piątek czy niedzielę. Można byłoby tego uniknąć, gdyby nie chusteczki nawilżane. Dlatego przypominamy nasze hasło sprzed kilku lat – Dobry zwyczaj, nie zatykaj. I prosimy – nie wrzucajcie chusteczek nawilżanych do toalety. Nasze służby eksploatacyjne szacują, że w normalnych warunkach takich działań związanych z czyszczeniem pomp powinno być o połowę mniej. Niestety, najwięcej pracy mamy w rejonie nowych osiedli, które ostatnio jak grzyby po deszczu wyrastały w Markach. Pamiętajmy, że i tak ekipy Wodociągu Mareckiego mają pełne ręce roboty. W 2022 r. usunęły m.in. 55 zatorów, wykonały 158 myć pompowni sieciowych, 161 czyszczeń pomp pompowni przydomowych. Wyczyściły także studnie i wyregulowały zawory w 165 studniach podciśnienowych.

 Plakat akcji Dobry zwyczaj, nie zatykaj

Ale nie tylko chusteczki nawilżane są wrogiem kanalizacji sanitarnej. Na czarnej liście znajdują się również:

  • inne artykuły ochrony osobistej – podpaski, waciki, płatki
  • materiały budowlany
  • jedzenie i tłuszcze
  • elementy garderoby (pończochy, rajstopy)
  • wyroby medyczne i okołomedyczne (bandaży, igły, strzykawki, lekarstwa, prezerwatywy)
  • elementy plastikowe (torebki foliowe, korki, nakrętki, zabawki dziecięce)

Zobaczcie nasz film na ten temat LINK oraz galerię zdjęć LINK

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę