Moja, Twoja, Nasza czysta okolica

Plakat naszej akcji
Plakat naszej akcji
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Moja, Twoja, Nasza czysta okolica

Możemy żyć: albo w bałaganie, albo w pięknej okolicy. A Ty, co wybierasz?

Kiedyś trąby powietrzne w Polsce byłyby abstrakcją. Już nie są… Upały i pożary na stałe wpisują się w wakacyjny krajobraz. W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacyjnego coraz bardziej nasza uwaga powinna skupić się wokół naszego otoczenia, naszego środowiska, naszego ekosystemu. Dlatego ruszyliśmy z naszą nową akcją.

Środowisko wpływa na człowieka, ale i człowiek oddziałuje na miejsce, w którym żyje. Znaczną część działań niesprzyjających naszej okolicy możemy jednak wyeliminować, przyjmując postawę przyjazną środowisku. Każdy z nas pragnie żyć w domu, który jest zdrowy i w nim czuje się dobrze. Zmieniając własne zachowania możemy wypracować pozytywne nawyki, które pomogą w ochronie otoczenia. Często są to bardzo proste działania.

Wiadomość dla Was

- Pomyślmy więc, co możemy zrobić, żeby nasza okolica stała się piękniejsza. Jakie zachowania nie powinny być przemilczane? Jakie zachowania powinny służyć jako przykład niegodny do naśladowania? Jeśli ktoś upuści papier, nie powinniśmy się obawiać, by komuś powiedzieć: „Chyba coś Pan/Pani upuściła? Gdy jesteśmy w lesie, nie bójmy się podnieść butelki i zanieść jej do pobliskiego kosza. Mieszkańcy Marek przecież wiele razy pokazali, że dbają o środowisko – mówi Anna Sołoninko z Wodociągu Mareckiego.

Wysyłamy do Was wiadomość. Na terenie miasta będzie można zobaczyć plakaty i billboardy z ekologicznym przesłaniem.

- Znajdziecie je m.in. na wiatach przystankowych, słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach szkół i przedszkoli. Przedstawiamy Wam autentyczne zdjęcia, które zostały zrobione w różnych miejscach naszego miasta. Zobaczycie na nich efekty „przed” i po „sprzątaniu” okolic zbiorników wodnych w naszym mieście – opowiada Katarzyna Tymińska z Wodociągu Mareckiego.

Ten kontrast ma pobudzać do refleksji: czy nie wolelibyście mieszkać w mieście, gdzie jest czysto i przyjemnie? Czy nie przeszkadza Wam bałagan, który sami robimy? Przecież w domu lubimy porządek…

Okolica naszym domem

Wracamy do domu po pracy, czy po szkole i często jesteśmy zmęczeni. Robimy posiłek, sprzątamy, chcemy odpocząć w naszym rodzinnym domu. A gdyby tak na trzy dni wszystko odpuścić? To chyba byłoby nie do zniesienia. Pomyślmy, jaka czuje się nasza ziemia, która dała nam dom i schronienie. Czy dbamy o nią? Patrzmy na siebie!

Ta akcja jest z myślą o Tobie, o Nas, o Was, o planecie. A rzeczywistość często odbiega od podrasowanych folderów, dlatego tym bardziej warto o nią zadbać.

Śmiecenie jest przyczyną choroby Twojego otoczenia.

Okaż kulturę, chroń naturę

Duzi, mali. Wspólnie pokażmy, jak bardzo kochamy naszą planetę

Czysta okolica zaczyna się od Ciebie

I na koniec kluczowe pytanie - A Ty? co wybierasz?

PS. Częścią naszej akcji jest konkurs plastyczny pt. „Czysta okolica zaczyna się od Ciebie”, który trwa do 17 września 2021 r., a zwycięskie prace trafią na kartki kalendarza na rok 2022

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę