Zostaliśmy opiekunami mareckiej deszczówki

Zostaliśmy opiekunami mareckiej deszczówki

Wodociąg Marecki przejął od miasta zarządzanie nad siecią kanalizacji deszczowej. Będzie też uczestniczył w pracach koncepcyjnych nad jej rozbudową.
Studzienka kanalizacji deszczowej w ul. Głównej
Studzienka kanalizacji deszczowej w ul. Głównej
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Dwa tygodnie temu przy ul. Szkolnej pracowała ekipa Wodociągu Mareckiego. Część z Was automatycznie pomyśli, że przy konserwacji kanalizacji sanitarnej. Wprawne oko jednak dostrzeże, że tym razem zajmowaliśmy się kanalizacją deszczową. To nie przypadek. Od początku kwietnia opiekę nad tematyką wód opadowych i roztopowych sprawuje Wodociąg Marecki. W ubiegłym miesiącu podpisaliśmy z władzami miasta  umowę obowiązującą do grudnia 2030 r.

- Dziękujemy samorządowi Marek za zaufanie. Mamy doświadczenie, ludzi i odpowiedni sprzęt, by opiekować się infrastrukturą służącą odprowadzaniu i gromadzeniu wód opadowych i roztopowych – podkreśla Kajetan Paweł Specjalski, dyrektor zarządu Wodociągu Mareckiego.

Są jeszcze dwa inne powody, dla których nasza firma będzie zajmować się deszczówką.

Po pierwsze, w polskim prawie zmieniła się definicja wód opadowych i roztopowych. Kiedyś były po porostu ściekiem, który należało odprowadzić np. do rzeki. Obecnie  – śmiało można powiedzieć – to bezcenny zasób. Wiele razy przypominaliśmy, że zasoby wodne naszego kraju są trzykrotnie niższe niż w innych krajach europejskich. Dlatego gromadzenie deszczówki to nic innego jak poprawa bilansu wodnego i inwestycja w przyszłość.

Po drugie, nasza firma jest zaangażowana w działania edukacyjne, związane z ochroną zasobów wodnych.

- Teraz możemy już powiedzieć, że już nie tylko promujemy postawy ekologiczne, ale również dajemy dowód, że się troszczymy o wody opadowe i roztopowe – mówią zgodnie Anna Sołoninko i Katarzyna Tymińska z Wodociągu Mareckiego.

Co będzie zadaniem Wodociągu Mareckiego? Przede wszystkim utrzymanie systemu kanalizacji deszczowej. Obecnie jej długość liczy w naszym mieście ponad 18 km, ale – wraz z nowymi inwestycjami – sukcesywnie będzie się zwiększać (obecnie w budowie jest ciąg Jowisza, Marsa, Saturna, przy którym także zaplanowano kanalizację deszczową). Drugim zadaniem będzie szeroko rozumiane administrowanie tym systemem. W tym zakresie mieszczą się m.in. prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem wód opadowych i roztopowych. Duży projekt jest już – jak to mówią młodzi -  „w obróbce”.

- Samorząd Marek pracuje obecnie nad projektem modernizacji głównej arterii – Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jednym z elementów jest właśnie kwestia jak najlepszego zagospodarowania deszczówki z tej drogi. Służymy naszą wiedzą i doświadczeniem – mówi inżynier Maciej Urbanek z Wodociągu Mareckiego.

Nasza firma będzie również wydawać warunki techniczne na budowę sieci i podłączenia do systemu kanalizacji deszczowej, opiniować dokumentację techniczną czy brać udział w odbiorach częściowych i końcowych inwestycji prowadzonych przez miasto.

- Przejęcie dodatkowych obowiązków nie wpłynie na taryfy za wodę i ścieki dla odbiorców indywidualnych i biznesowych. Koszty tej naszej aktywności będzie w pełni pokrywać miasto – dodaje Kajetan Paweł Specjalski.

Na zdjęciu poniżej studzienka kanalizacji deszczowej w ul. Głównej

Data publikacji: 15.04.2021

« wstecz | w górę